Srpen 2012

Už ať jsme tam!

7. srpna 2012 v 21:02 | Renesmé |  Ze života mého
Po nekonečně dlouhém pracovním červenci jsem se dočkala srpna a s ním i odpočítávaní dnů do odletu. Žádné válení u moře, žádné populární Chorvatsko (uf, jen to ne), žádná cestovka - jen já, M., naše bágly a kupa nápadů, kde se vydat dříve. Na první dny máme ubytování zajištěno (alespoň doufám, že můj překlad mailů ze španělštiny byl 100% správný), při dalším putováním budeme hledat vše na místě. Ať už se stane cokoliv a ať už nás cesty zavedou kdekoliv, doufám, že se ve zdraví vrátíme (co možná nejpozději) domů. Miluji cestování, poznávání nových míst, zvyků, kultur. Počínaje čtvrtkem začíná naše velké letní dobrodružství - expedice, která zatím ještě nebyla pojmenována.

Gran Torino (2008)

5. srpna 2012 v 17:59 | Renesmé |  Filmový svět
Film, který jsem našla úplnou náhodou, když jsem brouzdala žebříčky csfd. Film, který se rozjížděl pomalu, postupně mě vtáhl do děje takovým způsobem, že jsem se zatajeným dechem sledovala, co se dělo dál a dál. Film, který mě fascinoval a fascinuje i nyní. Film, v jehož průběhu a také na jehož konci jsem nechala nespočet slz vstříc gravitaci.

Film vypráví příběh neústupného válečného veterána Walta Kowalského, který si s přibývajícím věkem uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Musí se konfrontovat jak se sousedy rozličného etnického původu, tak se svými hluboce zakořeněnými předsudky. Všechny staré sousedy postupně nahradili imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Elegantní tvary auta zapůsobí na Waltova neprůbojného souseda Thaa, který si krádeží snaží získat respekt v partě mladých výtržníků. Thaova rodina trvá na tom, aby si chlapec u Walta svůj nerozvážný čin odpracoval. Walt nakonec podlehne a vyzve mladíka k tomu, aby své aktivity nasměroval ve prospěch okolí. Díky Thaovi a jeho dobrosrdečné rodině Walt prozře a snad poprvé v životě se na své sousedy dívá bez předsudků. Veterán postupně odkryje i tu část duše, kterou skrývá již od války... (oficiální text distributora) - zdroj